Charles Explorer logo
🇨🇿

Monitoring čejky chocholaté (Vanellus vanellus) v České republice v roce 2008: Výsledky a efektivita práce dobrovolníků

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2012

Abstrakt

Studie shrnuje a hodnotí výsledky celostátního monitoringu čejky chocholaté (Vanellus vanellus) v České republice v hnízdní sezóně 2008. Do monitoringu se zapojilo 37 ornitologů, kteří provedli celkem 300 kontrol na 151 hnízdištích zejména v jižních a východních Čechách.

Navržený podrobný formulář byl ochotně a uspokojivě vyplňován, větší potíže pozorovatelům činilo dodržet požadované čtyři kontroly každé lokality a jejich terénní úsilí později v sezóně klesalo. Formu dotazníku při dalším podobném monitoringu hnízdišť bude vhodné zjednodušit a počet kontrol omezit na dvě.

Dominantním hnízdním biotopem čejek byla ze 78 % orná půda (zejména oraniště, ozimé obiloviny a jařiny), louky a pastviny byly zastoupeny méně. Hnízdní lokalita byla nejčastěji obsazena 1-4 páry čejek, větší kolonie, obvykle v oraništích, vznikaly vzácněji.

Výsledky indikují vyšší úspěšnost líhnutí v oraništích. Přítomnost mokřiny a louky na hnízdišti zvyšovala hnízdní početnost, přítomnost mokřiny také úspěšnost líhnutí.

Zemědělská činnost byla respondenty hodnocena jako hlavní ohrožující faktor. Významnými hnízdišti jsou většinou pravidelně obsazované lokality a lze je dobře identifikovat již začátkem hnízdní sezóny, což usnadňuje zavedení vhodných dlouhodobých ochranářských opatření, například diskutované agroenvironmentální opatření pro čejku chocholatou na orné půdě.