Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv prostředí na tvarovou variabilitu ultrafialových signálů u Gonepteryx rhamni.

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2012

Abstrakt

Naše práce se zabývá kovariancí tvarové variability UV-reflektivních kreseb křídel palearktických motýlů v závislosti na proměnných prostředí (průměrné roční srážky, průměrnou roční teplotu, čistou primární produktivitu prostředí (NPP), index míry zelenosti krajiny (NDVI), nadmořskou výšku). Sledovali jsme také průběh tvarových změny podél zeměpisné šířky (latituda) a zeměpisné délky (longituda).

Jako modelový druh jsme zvolili žluťáska řešetlákového (Gonepteryx rhamni; Pieridae). U samců žluťáska řešetlákového nacházíme tyto kresby na dorsální straně předních křídel.

U samic reflektuje dokonce téměř celá spodní plocha křídel. UV-vzory mohou být důležité jak při rozpoznání sexuálního partnera stejného druhu, tak možná i při rozpoznávání jeho reprodukčních kvalit.

Dvoubloková PLS analýza odhalila signifikantní vztah mezi tvarem křídla a ekologickými proměnnými, zejména pak mezi průměrnou roční teplotou, průměrnými ročními srážkami a latitudou. Změny tvaru křídla asociované s těmito proměnnými vykazují markantní nárůst plochy UV vzoru vůči rozměrům křídla.

V oblastech se zvýšenou UV radiací (blíže k rovníku) nacházíme jedince s poměrně větším UV-reflektivním vzorem. Naše výsledky svědčí pro hypotézu, že UV-reflektivní vzory by mohly sloužit jako ochrana před UV-zářením.

Otázkou zůstává, zda tvar a relativní velikost UV-reflektivních kreseb může ovlivnit také například rychlost metabolismu, dostupnost živin, či některé další faktory.