Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv alkoholu na změny srdeční frekvence v běhu při vytrvalostní zátěži na úrovni anaerobního prahu

Publikace na 1. lékařská fakulta, Fakulta tělesné výchovy a sportu |
2012

Abstrakt

Alkohol patří mezi nejčastěji užívané dopingové látky, jeho vliv na výkon je však sporný. Cílem naší práce bylo zjistit vliv hladiny alkoholu v krvi na srdeční frekvenci při vytrvalostní zátěži na intenzitě anaerobního prahu v běhu.

Výzkumný soubor tvořilo 12 bývalých reprezentantů (mužů) juniorské kategorie České republiky v triatlonu ve věku 22 - 26 let. Samotný design výzkumu se skládal z opakovaného vytrvalostního testu absolvovaného bez a s konzumací alkoholu.

Probandi absolvovali test opakovaných úseků 5 x 1 km, interval startu mezi jednotlivými úseky činil 15 min. V testu absolvovaném s konzumací alkoholu předcházelo každému úseku požití alkoholu.

Celková dávka byla stanovena na základě výpočtu tak, aby každý účastník testování po dokončení testu dosahoval hladiny 2 promile v krvi. Při analýze průměrné srdeční frekvence jednotlivých běžeckých úseků absolvovaných bez požití alkoholu se neprokázal statisticky významný rozdíl srdeční frekvence (sig. 0,85).

Při analýze průměrné srdeční frekvence jednotlivých úseků absolvovaných s požitím alkoholu se prokázal statisticky významný rozdíl srdeční frekvence (sig. 0,000). Z výsledku je rovněž patrné, že statisticky významný rozdíl na hladině významnosti 0,05 byl nalezen u všech analyzovaných párů (úsek absolvovaný bez a s požitím alkohol) kromě prvního.

Statisticky významný rozdíl na hladině významnosti 0,01 byl zjištěn u analýzy mezi třetím, čtvrtým a pátým úsekem.