Sport handicapovaných je integrální součástí společenského života vyspělé společnosti. Bohužel v převážné míře je sport handicapovaných rozuměn pouze jako sport tělesně postižených (vozíčkáři, amputáři apod.).
Naše úsilí je směrováno k prezentaci informací o sportu intelektově postižených, tedy o sportu, který je ve srovnání s ostatními handicapy nedostatečně prezentován a podporován, a to i přes to, že statistiky uvádí 2-3 % osob s intelektovým postižením v populaci. Předmětem našeho zájmu by měli být nejen sportovci s lehkým intelektovým postižením (IQ 50-55 až 70-75), se kterými se setkáváme především ve sportu organizace Inas a Českého svazu mentálně postižených (ČSMPS), ale i sportovci s vyšším stupněm postižení, převážně sportující v SOI a v Českém hnutí speciálních olympiád (ČHSO).
Koncipování obsahu publikace koresponduje s myšlenkami obsaženými v "Evropské Chartě sportu pro všechny: zdravotně postižené osoby". Cíl naší práce je dán názvem - sport osob s intelektovým postižením (IP). Úkoly vyplývající z takto postaveného cíle jsou následující: - definice a vymezení pojmu intelektové postižení - historie a současnost sportu intelektově postižených ve světě - sportovní úspěchy sportovců ČSMPS v mezinárodním měřítku - využití pohybových aktivit jako vhodné náplně volného času a prevence společensky nežádoucích aktivit IP - cíle sportovní přípravy dětí a mládeže s intelektovým postižením - systém sportovního tréninku a specifika tréninku osob s IP - komparativní studie - srovnání výkonnosti nepostižených s IP ve sportu, motorických testech a porovnání IQ a výkonnosti.