Cílem předložené studie je shrnout detailní a so s tikované přístupy v hodnocení pohybových nároků a indikátorů na funkční charakteristiky hráče fotbalu. K líčové body řešené v přehledové studii jsou model po- hybové struktury hráče v utkání a fyziologické parametry, kte ré mohou ovlivňovat výkon hráče v utkání.
Fyziologické parametry a model pohybové struktury ve f otbale jsou řešeny v řadě studií a neustále se zdů- razňuje potřeba so stikovaného vědeckého p řístupu na výkon hráče v utkání. V přehledové studii vychází- me z výsledků a závěrů studií publikovaných v zahran ičních vědeckých časopisech či příspěvků prezentova- ných na významných vědeckých konferencích.
Hráčské posty jsou charakterizovány odlišnými nároky v modelu pohybové struktury či bioenergetické- ho výdeje a při plánování tréninkového procesu by se měly tyto aspekty respektovat. Hráči během utkání musí v krátkém časovém intervalu reagovat na změny sm ěru či zvládnout fotbalovou lokomoci v přísluš- né intenzitě Během utkání se z hlediska intenzity zatížení překrý vají aerobní a anaerobní metabolismus.
Hráč musí v utkání provádět opakovaně činnosti ve vysoké intenzit ě s rychlou obnovou energetických zdrojů a maxi- málním oddálením nastupující únavy. Rozdíl mezi hráči elitní a nižší úrovně je v objemu vykonávaných pohybových činností ve vysokých intenzitách.
Vlivem úna vy ke konci utkání u hráčů dochází ke snížení úrovně jemné koordinace a provedení technických dovedností. Na základě přehledových studií byly zjištěny různé poh ledy a determinanty na funkční připravenost hrá- če.
Dominantní úlohu sehrávají následující kritéria : hráčská úroveň (profesionál, amatér apod.), soutěž (mezinárodní, národní apod.), hráčský post, úkoly hráče, fá ze utkání a rozestavení hráčů