Projevy survivor syndromu jsou v zahraničí známy již od 90. let minulého století. Týkají se zaměstnanců, kteří v souvislosti s výraznými změnami organizací nebyli propuštěni a nadále pokračují pracovat v organizacích.
Symptomy survivor syndromu se vztahují k oblasti emocionální, kognitivní i chování. Příkladem symptomů je např. nedůvěra v management, nárůst pracovního stresu, pokles loajality i výkonnosti, depresivní nálady, nespokojenost v práci, demotívace apod.
Survivor syndrom je identifikován jako významný faktor, který způsobuje, že organizace nedosahují očekávaných výsledků. Pozornost organizací bývá zaměřena na zaměstnance, kteří odch ázejí z organizací, a ne na ty, kteří zůstávají.
A na těchto zaměstnancích závisí úspěšná implementace změn. Změny organizací doprovázené snižováním stavu zaměstnanců jsou realizovány i v českých organizacích.
Výzkum byl zaměřen na identifikaci symptomů survivor syndromu ve velké výrobní organizaci a na hodnocení posledního snižování stavů zaměstnanců. Metoda: 2 focus group (N=6; respondenti: střední management).
Výsledky: Převažuje negativní hodnocení poslední realizované organizační změny. Survivor syndrom byl identifikován.
Přestože společenské odpovědnost organizací a kvalita pracovního života jsou považována za významná témata také v českých organizacích, i ve sledované, výskyt survivor syndromu byl identifikován. Vzhledem k různým důsledkům a kontextuálním faktorům je potřebné věnovat survivor syndromu odpovídající pozornost.