V průběhu dvou zimních a jednoho letního období byly ve vnitřním a venkovním prostředí malé obce v západních Čechách sledovány velikostně rozlišené hmotnostní koncentrace aerosolu pomocí kaskádového impaktoru. Souběžně byly fotometrem DustTrak měřeny kontinuálně koncentrace PM2,5.
Dále byly sledovány základní meteorologické parametry (teplota, relativní vlhkost, rychlost a směr větru, srážky a délka slunečního svitu). Ve vnitřním prostředí byla zaznamenávána přítomnost osob a jejich aktivity.
Průměrné koncentrace PM10 v obci za celé období byly vyšší než v blízkém městě. V létě byly průměrné koncentrace PM10 v obci nižší než ve městě (15,5 μg/m3, 17,4 μg/m3) a v zimním období byly v obci významně vyšší (31,1 μm/m3, 24,3 μg/m3).
Průměrné vnitřní koncentrace PM10 a PM2,5 dosahovaly nižších hodnot v létě (9,6 μg/m3, 8,3 μg/m3) než v zimním období (24,0 μg/m3, 20,7 μg/m3). Ve dnech s přítomností lidí byly vnitřní koncentrace PM2,5 vyšší než venkovní (poměr vnitřní/vnější hmotnostní koncentrace 1,41) a ve dnech bez přítomnosti osob dosahovaly koncentrace nižších hodnot (poměr 0,55).
Přítomnost osob měla za následek zvýšení koncentrací velmi jemné frakce (< 0,25 µm) následkem vytápění a hrubé frakce aerosolu (10 - 2,5 µm) následkem resuspenze. Nejvyšší venkovní koncentrace PM10 a PM2,5 byly zjištěny ve dnech s nízkou rychlostí větru (zhoršené rozptylové podmínky) a ve dnech s nízkou teplotou (vyšší intenzita topení).
V průběhu zimní sezóny silně korelovaly koncentrace PM10 ve městě a v obci (0,92), v letním období byla korelace nižší (0,67). Analýza směru větru ukázala, že městské emise ovlivňují venkovskou lokalitu pouze ojediněle.
Kvalita ovzduší je podle výsledků studie dána zejména lokálním vytápěním a ne transportem škodlivin z blízkého města.