Náhlou srdeční smrtí (NSS) rozumíme náhlou neočekávanou netraumatickou smrt ze srdečních příčin vznikající podle většiny autorů do jedné hodiny po vzniku symptomů. Incidence NSS se v dospělé populaci západní Evropy pohybuje mezi 0,1-0,2% za jeden rok.
NSS je často prvním projevem ischemické choroby srdeční (ICHS) a přibližně 50% se podílí na úmrtích pro ICHS. Tento syndrom je velikým problémem současné medicíny s velmi nepříznivou prognózou.
Autor rozebírá epidemiologii, vlivy zevního prostředí, příčiny, základní arytmogenní mechanismy a prognózu NSS. Vyšetřovací metody tohoto klinického stavu hodnotí z pohledu jejich využití v rizikové stratifikaci nemocných.
Autor se kromě akutní léčby NSS zaměřuje především na rozbor dlouhodobých léčebných a preventivních opatření po zvládnutí tohoto závažného klinického stavu. K základním léčebným postupům patří ovlivňování arytmogenního substrátu a modulujících faktorů vzniku tachyarytmií prostřednictvím revaskularizace myokardu, dalších chirurgických metod a neantiarytmickou farmakoterapií.
Nezastupitelné místo v prevenci a léčbě hemodynamicky významných komorových tachyarytmií mají antiarytmika a zejména implantabilní kardioverter-defibrilátory.