Operační léčba dislokovaných intra- a extraartikulárních zlomenin lopatky nabývá na aktuálnosti. Nezbytností při její indikaci je přesné určení typu zlomeniny a její dislokace.
K tomu jsou nutné nejen obě Neerovy projekce, ale i 3D CT rekonstrukce při pohledu ze zadní, laterální, přední a mediální strany se subtrakcí hlavice humeru a klíčku. Cíl operační léčby závisí na typu zlomeniny.
U dislokovaných intraartikulárních zlomenin je to obnovení kongruence a stability kloubu. U dislokovaných extraartikulárních zlomenin výběžků, především korakoideu, akromia a spiny, je cílem dosáhnout zhojení v anatomickém postavení, neboť zhojení v dislokaci může komprominovat rotátorovou manžetu.
U dislokovaných extraartikulárních zlomenin těla a krčku lopatky je cílem obnovení původního postavení glenoidu a biomechanického těla lopatky (gleno-polární úhel), tzn. rekonstrukce délky a integrity laterálního okraje. Pro normální pohyb lopatky je důležité obnovit i kongruenci mezi její přední plochou a hrudní stěnou, popř. odstranit fragmenty lopatky zaražené v hrudní stěně.
V současné době jsou k operační léčbě indikovány extraartikulární zlomeniny těla a krčku lopatky splňující tato kritéria: 100% translace fragmentů laterálního okraje, 25° úhlová dislokace glenoidu k laterálnímu okraji lopatky, medializace glenoidu vzhledem k laterálnímu okraji větší než 1 cm, fragment lopatky zaražený do hrudní stěny. Vzhledem k tomu, že většina zlomenin lopatky je operována odloženě, je nutná identifikace všech základních úlomků a jejich dokonalé očištění od formujícího se svalku.
U zlomenin těla a krčku lopatky je laterální pilíř klíčovou strukturou pro úspěšnou osteosyntézu. Je třeba obnovit jeho délku a osový vztah ke glenoidu.
Pro fixaci laterálního okraje se osvědčila 3.5 rekonstrukční DCP dlaha s dvěma šrouby v každém z hlavních fragmentů (2+2). Stabilitu osteosyntézy zlomenin těla výrazně zvýší fixace zlomeniny mediálního okraje.