VÝCHODISKA: Metodologie společenských nákladů užívání návykových látek vychází z mezinárodních směrnic přijatých Světovou zdravotnickou organizací (Single et al., 2003). Náklady na dopravní nehody v nich přestavují významnou sub-kapitolu, jež kopíruje strukturu přímých nákladů (výdaje z veřejných rozpočtů na zdravotnictví a vymáhání práva) a nákladů nepřímých (ušlá produktivita v důsledku morbidity a mortality), v případě dopravních nehod se přidávají také majetkové škody.
METODA: V rámci studie Společenské náklady užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog v České republice za rok 2007 jsme požádali Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, Národní referenční centrum, Ministerstvo vnitra ČR, Ústav zdravotnických informací a statistiky a další instituce o data související se zdravotními a trestně-právními aspekty užívání uvedených návykových látek. Tato data jsme seskupili do noseologických jednotek, k nimž jsme identifikovali přiřaditelné podíly užívání NL.
VÝSLEDKY: Tato práce prezentuje přímé a nepřímé zdravotní náklady pod vlive alkoholu a dalších drog; tyto náklady dosáhly v České republice v roce 2007 celkem 838,7 mil Kč, z toho 648,3 mil Kč byly náklady přiřaditelné alkoholu za volantem a 190,4 mil Kč byly náklady přiřaditelné nelegálním drogám. Šlo o celkem 12,5 % všech přímých a nepřímých zdravotních nákladů na nehody v dopravě. Nejvyšší podíl na těchto nákladech představovaly nepřímé náklady (82 % v případě alkoholu a 71 % v případě nelegálních drog), a to přvážně v důsledku mortality.
Mortalita při dopravních nehodách pod vlive alkoholu byla odhadována z jiných než policejních zdrojů, studie poukazuje na možné podhodnocení některých indikátorů užití NL za volantem.