V souboru pacientů s neseminomových germinálním tumorem (NSGT) po orchiektomii a platinové chemoterapii jsme hodnotili přínos FDG-PET před resekci reziduálních post-chemoterapeutických ložisek. Metody: Retrospektivně jsme identifikovali 30 nemocných s NSGT, kteří podstoupili resekci rezidua a měli v předoperačním období provedeno FDG-PET/CT.
Byla hodnocena specificita, senzitivita, pozitivní a negativní prediktivní hodnota FDG-PET pro odlišení lézí obsahujících nezralé nádorové elementy, zralý teratom a ložiska bez nádorových buněk. Výsledky: Jedenáct (37%) nemocných mělo v předoperačním období FDG-PET hodnocený jako negativní, 17 (57%) jako pozitivní a u dvou (7%) nebylo jednoznačné hodnocení možné.
Ve vzorcích z následně provedené resekce reziduálních ložisek byly nezralé nádorové elementy nalezeny u 12 (40%) a zralý teratom u 11 (37%) pacientů, u 7 (23%) nemocných nebyly přítomné nádorové struktury. FDG-PET správně identifikovalo jen 50% lézí s nezralými nádorovými elementy.
Na druhou stranu bylo negativní u 13/21 (62%) pacientů s nezralými elementy nebo ložisky zralého teratomu v reziduu, což jsou nálezy vyžadující resekci z důvodu vysokého rizika relapsu. Závěry: Senzitivita, specificita, PPV i NPV vyšetřeni FDG-PET je nedostatečná pro charakterizaci reziduálních ložisek po chemoterapii pro NSGCT.
Tato ložiska by měla být pokud možno resekována, a to bez ohledu na výsledek FDG-PET.