Dědičné poruchy glykosylace (CDG) tvoří skupinu metabolických onemocnění způsobených poruchami v glykosylaci proteinů a / nebo lipidů. Nejčastěji používaná metoda pro skríning poruch glykosylace u N-glykoproteinů je izoelektrická fokusace (IEF) sérového transferinu.
Na základě izoelektrických profilů mohou být pacienti zařazeni do skupiny s podezřením na CDG typu I nebo CDG typu II. Sekundární příčiny, jako například přítomnost polymorfismu v proteinu transferinu mohou, komplikovat interpretaci a musí být vyloučeny před vyslovením diagnózy.
O několika popsan ých polymorfismech transferinu je již známo, že způsobují posun pI a tím I zdvojení bandů při IEF. Inkubace vzorku plasmy s neuraminidázou umožňuje detekovat přítomnost polymorfismu, který se projeví jako dvojitý band na pozici asialotransferinu.
V této práci popisujeme 2 nové polymorfismy v transferinu, které po inkubaci s neuraminidázou nezpůsobují zdvojení bandu na pozici asialotransferinu. Hmotnostní spektrometrie imunopurifikovaného transferinu prokázala přítomnost neglykosylovaného peptidu, který odpovídá ztrátě glykosylačního místa 2 v případě heterozygotní mutace v pozici p.Asn630Thr a glykosylačního místa 1 v druhém případě s heterozygotní mutací v pozici p.Asn432His.
Naše výsledky ukazují významnost hmostnostní spektrometrie v diagnostice pacientů s podezřením CDG typu I.