Celiakie je autoimunitní enteropatie, způsobená vysokou citlivostí na lepek u postižených jedinců. Nejčastějšími projevy jsou chronický průjem, únava, anémie, úbytek na váze a další.
Sérologické testy zahrnují stanovení protilátek proti tkáňové transglutaminase (atTG-IgA,IgG), endomysiu (IgA,IgG-EMA,EMG), gliadinu (IgA,IgG-aGA,aGG) a deamidovanému gliadinu/deaminovaným gliadinovým peptidům (IgA,IgG-aDGA,aDGG). Vzhledem k tomu, že aDGA a aDGG testy prokázaly vyšší citlivost a specifičnost než aGA a aGG, lze je použít v případě, kde je zvýšený aGG a aGA z jiných důvodů než je celiakie.
Další nemoc s příznaky podobnými jako u celiakie je nesnášenlivost kravského mléka s přítomností protilátek proti kravskému mléku IgG a IgA (aCMG, aCMA). Přítomnost obou protilátek aG a aCM není neobvyklá a je pravděpodobně výsledkem zvýšené propustnosti při zánětu střevní sliznice.
Stanovení protilátek aDG by mohl být u žitečný nástroj pro rozlišení mezi celiakií a dalšími nemocemi (např. nesnášenlivostí kravského mléka), tento test má lepší výsledky než má stanovení aG, je dokonce srovnatelný s testem protilátek atTG. Navíc cena tohoto screeningového testu IgA+IgG, je pozoruhodně nižší že obvyklé atTG IgA a EMA (často aGG, aGA) kombinace.
Ještě lepších výsledků lze dosáhnout s aDG+atTG IgG IgA screeningovými testy. V této studii bylo testováno 50 pacientů s různými imunitními poruchami odlišnými od celiakie s protilátkami aGG/A a aCMG/A.
Pacienti byli testováni na přítomnost aDGG a a aDG atTG IgG IgA protilátkek (ELISA). Oba screeningové testy byly negativní ve více než 80 % případů.
Proto celiakie může být vyloučena jako pravděpodobná diagnóza na základě těchto screeningový testů bez nutnosti dalších testů na stanovení atTG a EMA protilátek.