Charles Explorer logo
🇨🇿

Placenta jako model pilotní studie zaměřené na analýzu RNA ve fetální tkáni člověka

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Na úspěšné extrauterinní adaptaci novorozence se kromě jiných faktorů významně podílí i efektivita mitochondriální biogeneze. Snaha více objasnit význam mitochondriální biogeneze ovšem naráží na nedostatek studií, které by se zabývaly analýzou RNA ve fetálních tkáních člověka v průběhu prenatálního období.

Cílem této studie bylo analyzovat faktory potenciálně ovlivňující kvalitu RNA v placentální tkáni člověka. Těmito faktory byly především teplota, délka časového úseku před zamražením tkáně a Apgar skóre novorozence.

Dále ze souboru 6 kandidátních genů (ATP5O, SDHA, TBP, HPRT, PMBS, ATP6) byly vybrány 2 vhodné referenční geny pro kvantifikaci mRNA metodou qPCR. V souboru 20 vzorků placentální tkáně byly v závislosti na měnících se faktorech sledovány integrita, čistota a výtěžek RNA.

Výsledky potvrdily, že placentální tkáň představuje snadno dostupný zdroj fetální tkáně pro studie zaměřené na mitochondriální biogenezi. Klíčové faktory, které nejvíce ovlivnily kvalitu RNA z placentální tkáne, byly teplota a délka časového úseku před zamražením tkáně.

Nejvhodnější referenční geny jsou ATP5O a SDHA.