Cílem práce je srovnat efektivitu dvou miniinvazivních operačních metod ženské stresové inkontinence (Ajust TM a MiniArc) pomocí subjektivního hodnocení a objektivních parametrů. Metoda: Do prospektivní randomizované multicentrické studie bylo zařazeno celkem 66 pacientek ve věku 57,8 let (42-88) se stresovou inkontinencí.
Pacientky ve skupině A byly operovány metodou Ajust, pacientky zařazené do skupiny B byly operovány metodou MiniArc. Subjektivní spokojenost s výsledkem operace byla hodnocena pomocí standardizovaného dotazníku The International Consultation on Incontinence (ICI-Q).
Objektivní hodnocení výsledků jsme provedli pomocí kašlacího testu, urodynamických (objem při prvním nucení na močení - FDV, cystometrická kapacita - CC, maximální uzávěrový uretrální tlak - MUCP, maximální průtok moči - Q) a ultrazvukových parametrů (rozdíl úhlu gama-gamadif vzdálenost mezi vezikouretrální junkcí v klidu a při provedení Valsalvova manévru - d). Všechny hodnocené parametry byly měřeny vždy před léčbou a 3 měsíce po operační léčbě.
Statistické hodnocení bylo provedeno pomocí dvouvýběrového t-testu a neparametrického dvouvýběrového Wilcoxonova testu s korekcí na shodu pořadí. Závěr: Naše první zkušenosti s operačními metodami Ajust a MiniArc, které se týkají efektivity a možných per- či pooperačních komplikací, jsou dobré.
Z hodnocení těchto operací provedeného 3 měsíce po operaci vyplývá, že efektivita obou operací je obdobná. Pro definitivní hodnocení je nutné další sledování souboru s jeho vyhodnocením v delším časovém odstupu.