Rituximab (Rtx) je monoklonální protilátka proti CD20 registrovaná pro léčbu revmatoidní artritidy (RA), která působí rychlou depleci B lymfocytů. Jeho účinek je založen na buňkami zprostředkované cytotoxicitě závislé na protilátkách (ADCC) a hlavním efektorem jsou NK buňky.
Jejich úvodní konzumpce je následována zvýšenou produkcí a prodloužením přežití. NKT buňky (NKT bb) a gamma/delta T lymfocyty (gamma/delta T bb, CD3bright) jsou schopné regulace imunitní odpovědi rychlou sekrecí cytokínů a mají také cytotoxické schopnosti.
U nemocných s RA byly nalezeny snížené počty NK i NKT bb v cirkulaci a jejich expanze v synoviální tkáni. U nemocných se SLE nebo RA tyto buňky stoupaly po léčbě Rtx.
Hodnotili jsme vztah těchto změn a odpovědi na léčbu u nemocných s RA. U skupiny 25 nemocných s RA léčených Rtx jsme pomocí 7-mi barevné průtokové cytometrie nalezli významný vzestup procent NK, NKT a gamma/delta T bb v periferní krvi (p=0,004; 0,007 a 0,002) 8 týdnů po podání Rtx.
Významně stoupaly také absolutní počty NK a gamma/delta T bb (p=0,02). Většímu poklesu DAS skore předchází menší vzestup % NK bb, což ukazuje na možnou trvající konzumpci NK bb při stále probíhající ADCC s následnou lepší klinickou odpovědí.
Usuzujeme, že podobný mechanismus může platit i pro dynamiku NKT buněk. Korelace vzestupu absolutních počtů NK a NKT buněk se zlepšením klinické aktivity souvisí s vývojem celkových lymfocytů.
Zároveň ukazuje na jejich podíl v regulačním účinku terapie anti-CD20 nebo na jejich redistribuci z míst aktivity RA do cirkulace.