Charles Explorer logo
🇨🇿

Polékové poškození horního trávicího traktu

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Vedlejší účinky léků, zejména nesteroidních antiflogistik (NSA), na poškození horního trávícího traktu jsou významné. Gastrointestinální příznaky, zejména nauzea, anorexie, bolesti břicha a dyspepsie, jsou zjišťovány až u 1/3 pacientů jako vedlejší reakce při podávání léků.

Antibiotika a nesteroidní antiflogistika jsou uváděna jako nejčastější léky způsobující vedlejší příhody. Klinicky se jícnové změny projeví bolestí za sternem a odynofagií.

Jícnová poškození jsou buď přechodná, nebo přetrvávající se strikturami. Poškození sliznice jícnu mohou vyvolat léky lokálním působením nebo snížením tonu dolního jícnového svěrače a tím umožněním gastroezofageálního refluxu.

Poškození žaludeční sliznice NSA předpokládá snížení tvorby slizničních prostaglandinů, které působí jako ochrana sliznice. K poškození může dojít při jakékoli cestě podání NSA, tedy perorální, rektální nebo i parenterální.

Pokud se NSA gastropatie v endoskopickém obraze projeví, pak jako erytém, petechie, afty, eroze, hemoragická gastropatie a vředy. Riziko manifestace vředové choroby žaludku a duodena zvyšuje užívání NSA až 10x.

Maximum výskytu je v prvních 3 měsících léčby, ale k manifestaci může dojít kdykoliv během léčby NSA. Pacienti s rizikovými faktory by měli dostávat současně inhibitory protonové pumpy nebo mohou dostávat jen coxiby.

Pacienti s předchozím krvácením do trávicího traktu nebo pacienti užívající antikoagulancia, kteří potřebují NSA, by měli dostávat coxiby v kombinaci s inhibitory protonové pumpy a měli by mít vyšetření na přítomnost infekce Helicobacter pylori.