Metamfetamin je v České republice nejvíce užívanou návykovou látkou problémovými uživateli drog. Léčba závislosti na metamfetaminu je vedena výhradně abstinenčně.
Farmakoterapie závislosti na metamfetaminu je v recentní odborné literatuře extenzivně diskutována. V léčebné praxi v České republice však dosud není schválený substituční preparát.
V kazuistice představujeme ženu, která byla přijata do programu ve 33 letech, vysokoškolačku, profesně etablovanou, úspěšnou, bez stálého partnera. V 27 letech začala užívat fentermin, v 28 letech přešla na metamfetamin, užívala jen sniffingem.
Při přijetí denní úzus metamfetaminu, denní dávky 0,3–0,4g denně. Diagnosticky se jevila jako nepochybná depresivní porucha, farmakologicky částečně stabilizovaná, se závislostí na metamfetaminu, aktivní abúzus, abúzem alkoholu, susp. závislost, susp.
ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti). Metylfenidát nasazen v počáteční dávce 10 mg/den, s doporučením dávku zvyšovat dle potřeby k dosažení optimálního účinku do denní dávky max. 60 mg; při maximálním přípustném tempu zvyšování dávky o 10 mg/den.
Po kontrole za týden užívala dávku 40 mg/den, po 10 dnech od nasazení dosáhla max. dávky 60 mg denně (3-2-1). Pacientka dlouhodobě (30 měsíců) abstinuje od metamfetaminu, podařilo se dosáhnout plné remise.
Vliv metylfenidátu při léčbě pacientka hodnotila jako významný, vysazení metylfenidátu vnímala pacientka jako bezproblémové.