Charles Explorer logo
🇨🇿

Evaluace efektivity primárně-preventivních intervencí v ČR: realizované výzkumné studie

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2011

Abstrakt

Vývoj a implementace primárně-preventivních intervencí v České republice prochází složitou cestou. Setkat se je možné jak s různě kvalitní adaptací zahraničních programů, tak s vývojem původních intervencí.

Bohužel je velmi rozšířeným nedostatkem neadekvátně zpracovaná dokumentace těchto intervencí, znemožňující hlubší evaluaci přípravy a procesu. Současně je relativně nízká publikační kultura a dostupnost dokumentace.

S tím úzce souvisí často téměř nemožná realizace evaluace dopadů/efektivity takových programů, která má kořeny jednak v insufienci dokumentace, ale též v nízkém zájmu realizátorů o provedení evaluace a slabé ekonomické a politické podpoře provádění tohoto druhu evaluace. Autoři se proto zaměřili na průzkum domácí literatury a provedli šetření, jaké studie byly za posledních 20 let v České republice publikovány a které splňují alespoň základní kritéria provádění evaluačních studií preventivních intervencí z hlediska evaluace dopadů/efektivity.

Identifikováno bylo celkem 5 studií (jedná se o programy: Kouření a já, Komunitní program na Praze 6, Připraveni na život, Drogy-Důvod-Dopad, Unplugged). V textu představujeme současnou situaci v oblasti provádění evaluace efektivity preventivních intervencí v České republice z perspektivy konkrétních realizovaných studií.

Tyto studie jednotně popisujeme, včetně metodiky, jakou byly provedeny příslušné evaluační studie a k jakým výsledkům dospěly. Soubor uvedených studií tvoří jakýsi pomyslný základ dobré praxe v této oblasti výzkumu a může být nejen inspirací pro další podobné studie, ale především pomoci více systematizovat budoucí aktivity na tomto poli a posloužit jako základní teoretická i praktická báze.