Příspěvek se zabývá užíváním návykových látek u žen hospitalizovaných v souvislosti s porodem nebo šestinedělím. Byla analyzována data z Národního registru rodiček (NRROD) a Národního registru novorozenců (NRNOV), které spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky.
Cíl: Popsat výskyt užívání návykových látek u žen v průběhu těhotenství a studovat jeho souvislost s komplikacemi rodiček v průběhu těhotenství, porodu či šestinedělí a se zdravotním stavem plodu a novorozence. Metodika a materiál: Hlášení do registrů se provádí na Zprávě o rodičce a Zprávě o novorozenci.
Oba registry v souhrnu poskytují základní socio-demografické informace o rodičce, informace o předchozích těhotenstv ích a potratech, o současném těhotenství, průběhu porodu, porodní a poporodní terapii a stavu novorozence, a to při hospitalizaci rodičky v souvislosti s porodem nebo šestinedělím. Užívání návykových látek je v NRROD sledováno od r. 2000.
Návykové látky jsou členěny na tabák, alkohol a drogy. Byla provedena deskriptivní analýza dat a k testování závislosti vzdělání a rodinného stavu na užívání návykových látek byla použita binární logistická regrese (s kontrolou vlivu věku), ke sledování vlivu užívání návykových látek na vybrané zdravotní komplikace těhotenství, porodu a šestinedělí a na zdravotní stav plodu/novorozence byla použita analýza rozptylu (s kontrolou vlivu věku, vzdělání, rodinného stavu a vlivu návykových látek navzájem).
Výsledky: V letech 2000-2009 bylo nahlášeno 1 008 821 rodiček, z toho u 60 502 bylo evidováno kouření, u 1 528 užívání alkoholu a u 1 836 užívání dalších (nelegálních) drog. Celkem bylo hlášeno 1 027 200 novorozenců.
Průměrný věk rodiček užívajících návykové látky byl o 0,5-3 roky nižší ve srovnání s neuživatelkami, v průměru nejmladší byly uživatelky nelegálních drog. Uživatelky návykových látek byly častěji nesezdané a měly nižší vzdělání než neuživatelky - téměř 2/3 uživatelek návykových látek nebyly sezdány ani nežily v trvalém partnerském vztahu.