ÚVOD: Depresívní porucha je spojována se zvýšeným rizikem diabetu mellitu 2. typu (DM2) a kardiovaskulárních chorob (CVD). Inzulínová resistence (IR), která je spojena se změněným zastoupením mastných kyselin (FA), obzvláště se sníženým zastoupením vícenenasycených FA, by mohla hrát roli v těchto vztazích.
Cílem studie bylo prozkoumat zastoupení FA v plazmatických cholesterol esterech (CE) a fosfatidylcholinech (PC) plazmy, jakož i ukazatele IR a oxidačního stresu u pacientů s depresívní poruchou. MATERIÁL A METODY: Parametry lipidové a glukózové homeostázy, koncentrace FA v CE a PC, konjugovan é dieny v LDL byly změřeny u skupiny 47 pacientů (9 mužů/38 žen) s depresí a porovnány s hodnotami naměřenými u 47 členů kontrolní skupiny (16 mužů/31 žen).
Aktivity delta-9 desaturázy (D9D) a D6D desaturázy byly odhadnuty jako poměry produků/prekurzorů příslušných mastných kyselin. VÝSLEDKY: U depresívních pacientů jsme zjistili zvýšené koncentrace kyseliny palmitolejové a sumy mononenasycených FA se sníženým zastoupením sumy vícenenasycených n-6 (PUFA n-6) (všechna p<0.05) v CE, zatímco v PC bylo pozorováno zvýšené zastoupení nasycených FA (p<0.05).
Dále, index aktivity D6D byl významně zvýšen v PC a CE (p<0.05). Zároveň jsme pozorovali u depresívních pacientů zvýšené hladiny plazmatických triacylglycerolů (p<0.05), konjugovaných dienů v LDL (p<0.001) a HOMA indexu pro IR (p<0.05).
ZÁVĚR: Zastoupení esterifikovaných FA u depresívních pacientů vykazuje změny podobné nálezům pozorovaným u inzulínové rezistence. Dysregulace metabolismu FA by se mohla účastnit patogeneze deprese a mohla by být spojena se zvýšeným rizikem CVD a DM2.