Charles Explorer logo
🇨🇿

Co vyplývá z výzkumů účinnosti online psychoterapie?

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Online psychoterapie je dnes respektována jako svébytné uspořádání (modus) psychosociální léčby. V současnosti se pozornost výzkumníků zaměřuje především na její efektivitu.

Autoři nabízejí přehled 30 studií zabývajících se účinností online psychoterapie. Shromáždili ty výzkumy, v nichž se ověřovala účinnost jedné ze tří základních forem online léčby: svépomocný online psychoterapeutický program bez kontaktu s terapeutem, svépomocný online psychoterapeutický program s minimálním kontaktem s terapeutem a online psychoterapie s terapeutem.

Většina studií zkoumala efektivitu KBT intervencí, které trvaly v rozmezí 6–8 týdnů. Účinnost se dnes ověřuje nejčastěji porovnáním s kontrolními skupinami, tvořenými budoucími pacienty na čekací listině. Dvě třetiny studií do výzkumného designu zahrnuly i následné sledování respondentů, nejčastěji po dobu 3–6 měsíců.

Ve všech sledovaných studiích se online psychoterapeutické intervence ukázaly jako efektivní prostředek léčby dané psychické poruchy. Ve výzkumech, které zahrnuly kontrolní skupinu, se vždy ukázalo, že absolvování online programu přineslo respondentům více úlevy než zařazení do kontrolní skupiny.

Studie, které porovnávaly online intervence s léčbou tváří v tvář, došly ve všech případech k závěru, že obě dvě formy terapie jsou stejně efektivní.