Lipidy tvoří většinu sušiny mozku. Třicet pět procent obsahu lipidů představují vícenenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (LC-PUFA), zejména kyselina dokosahexaenová (DHA) z řady n-3 a arachidonová (AA) z řady n-6. Člověk je závislý na přívodu AA i DHA ve stravě.
Poměr n-6 k n-3 mastným kyselinám ve stravě se v průběhu minulého století významně zvýšil. LC-PUFA hrají významné úlohy v mozku, včetně role strukturální (ovlivňují fyzikálně-chemické vlastnosti lipidové dvojvrstvy buněčných membrán) a role signální.
Ovlivňují také neurogenezi a neurotransmisi v nervové tkáni. Metabolity PUFA modulují imunitní a zánětlivé procesy v mozku, oxidační stres i jeho důsledky.
Velký význam má vztah PUFA k několika metabolickým faktorům, které ovlivňují mozkové funkce a/nebo se účastní v patogeneze neuropsychiatrických onemocnění – melatonin, homocystein, leptin a adiponektin. Tento článek podává přehled o metabolismu a možných mechanismech působení PUFA n-3 v mozku a o jejich roli v patogeneze psychiatrických onemocnění.