Cíl studie: Přehled současných znalostí o incidenci, trvání a clearance anální papilomavirové (HPV) infekce u žen a její vztah k cervikální HPV infekci. Typ studie: Souhrnný přehled.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika, Nemocnice Na Bulovce a 1. LF UK, Praha; Ústav pro péči o matku a dítě, Praha; Onkogynekologické centrum, Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1.
LF UK, Praha. Metodika a výsledky: Infekce onkogenními genotypy HPV je silně asociována s rozvojem análního karcinomu.
Anální HPV infekce je častá a ve většině případů probíhá tranzitorně. Nejvyš ší riziko anální infekce mají pacientky s HPV infekcí, prekancerózou a karcinomem děložního hrdla.
Souběžná anální a cervikální HPV infekce je nejčastěji zjišťována u mladých žen. Naopak prevalence samostatné anální infekce zůstává stabilní ve všech věkových skupinách.
Zastoupení genotypů HPV v anu je více rozdílné a častěji zahrnuje širší podíl neonkogenních genotypů ve srovnání s cervikální infekcí. U souběžné anální a cervikální infekce je prokazována vysoká shoda v zastoupení genotypů HPV, což naznačuje společný zdroj infekce.
Medián trvání anální onkogenní HPV infekce je 5 měsíců, signifikantně kratší dobu než v případě cervikální infekce. Délku clearence prodlužuje kouření.
Závěr: Díky vysoké shodě genotypů HPV při souběžné anální a cervikální infekci by mohlo být děložní hrdlo primárním zdrojem a zároveň i rezervoárem infekce. Pro přenos infekce postačuje jakýkoli sexuální kontakt, praktikování anální koitu není podmínkou.
Populace žen s HPV asociovaným onemocněním dolního genitálního traktu představuje nejrizikovější skupinu pro možnost rozvoje anální HPV infekce a análního karcinomu.