Hlavním záměrem výzkumu bylo získat detailní přehled o postojích a potřebách mladých pachatelů za účelem rozvoje a zlepšení podpory zdraví zranitelných skupin mladých lidí ve vězení. Výzkum sestával ze dvou komponent.
První komponentu představovalo mapování postojů a potřeb mezi mladými vězni. Druhou komponentou byl přehled stávající praxe v oblasti podpory zdraví včetně názorů pracovníků Vězeňské služby České republiky (dále jen VS) a zástupců nestátních neziskových organizací (dále jen NGOs).
První výběrový soubor zahrnoval 120 osob (90 M, 30 Ž) ve věku do 24 let, kteří se v době sběru dat nacházeli ve výkonu trestu odnětí svobody. Druhý výběrový soubor tvořili pracovníci Vězeňké služby ČR a zástupci neziskových organizací v celkovém počtu 30 osob (23 VS, 7 NGOs).
Pro výběr mladých vězňů byl použit záměrný výběr dle stanovených kritérií. Pracovníci VS a NGOs byli vybráni metodou snowball samp-ling.
Metody sběru dat zahrnovaly jak kvantitativní, tak kvalitativní komponenty. Jednalo se o dotazníková šetření, polostrukturované interview a interview formou fokusních skupin.
Pro vyhodnocení kvanititativních dat byla použita analýza četnosti výskytu jednotlivých proměnných a jejich hodnot. Kvalitativní data byla podrobena obsahové analýze.