Úvodní příspěvek semináře byl věnován rekonstrukci a znovuzpřístupnění mapové sbírky. Příspěvek Stoleté jubileum Mapové sbírky představil její historický vývoj a nejvýznamnější představitele. Účastníci byli seznámeni s program rozvoje sbírky, jež je zaměřen na automatizaci, digitalizaci a zpřístupnění.
Ty byly spojované s odbornou katalogizací, tvorbou metadat a dalšími pracemi z projektu TEMAP. Další příspěvek se zabýval možnostmi využití fondu mapové sbírky v historické, regionální a politické geografii na příkladu kartografických podkladů Pařížské mírové konference a procesu formování Československa.
Následující příspěvek ukázal možnosti využití starých map při studiu proměn krajiny a osídlení. S pomocí starých map je můžeme poznávat, rekonstruovat a interpretovat, ale mapy jsou důležité i pro porozumění v jejich současné podobě.
Poznatky získané ze starých map se uplatňují jak v oblasti základního, tak aplikovaného výzkumu. Příspěvek detekce kartografického zobrazení z mapy a jeho použití pro georeferenci map se zabýval tímto problémem a odhadem přibližných hodnot parametrů zobrazení.
Informace o odhadnutém kartografickém zobrazen í mohou být využity pro zlepšení georeference mapy nebo studium jejich geometrických vlastností. Následně byl představen vývoj metadatového katalogu pro zpřístupnění starých map.
Společný pilotní projekt českých paměťových institucí byl zveřejněn v příspěvku StaréMapy.cz. Zájemci měli na tomto portálu nejen možnost zkoumat staré mapy, ale mohli jim i přiřadit umístění na moderních mapách typu Google Earth nebo Google Maps.
Výsledkem této práce byla možnost geografického a chronologického vyhledávání mapy z katalogů zúčastněných institucí.