Charles Explorer logo
🇨🇿

Historická kartografie a její prezentace

Publikace

Abstrakt

Úvodní příspěvek semináře byl věnován rekonstrukci a znovuzpřístupnění mapové sbírky. Příspěvek Stoleté jubileum Mapové sbírky představil její historický vývoj a nejvýznamnější představitele. Účastníci byli seznámeni s program rozvoje sbírky, jež je zaměřen na automatizaci, digitalizaci a zpřístupnění.

Ty byly spojované s odbornou katalogizací, tvorbou metadat a dalšími pracemi z projektu TEMAP. Další příspěvek se zabýval možnostmi využití fondu mapové sbírky v historické, regionální a politické geografii na příkladu kartografických podkladů Pařížské mírové konference a procesu formování Československa.

Následující příspěvek ukázal možnosti využití starých map při studiu proměn krajiny a osídlení. S pomocí starých map je můžeme poznávat, rekonstruovat a interpretovat, ale mapy jsou důležité i pro porozumění v jejich současné podobě.

Poznatky získané ze starých map se uplatňují jak v oblasti základního, tak aplikovaného výzkumu. Příspěvek detekce kartografického zobrazení z mapy a jeho použití pro georeferenci map se zabýval tímto problémem a odhadem přibližných hodnot parametrů zobrazení.

Informace o odhadnutém kartografickém zobrazení mohou být využity pro zlepšení georeference mapy nebo studium jejich geometrických vlastností. Následně byl představen vývoj metadatového katalogu pro zpřístupnění starých map.

Společný pilotní projekt českých paměťových institucí byl zveřejněn v příspěvku StaréMapy.cz. Zájemci měli na tomto portálu nejen možnost zkoumat staré mapy, ale mohli jim i přiřadit umístění na moderních mapách typu Google Earth nebo Google Maps.

Výsledkem této práce byla možnost geografického a chronologického vyhledávání mapy z katalogů zúčastněných institucí.