Charles Explorer logo
🇨🇿

Chlumecké bojiště z roku 1813 - pomníky, na které se nezapomíná

Publikace na Filozofická fakulta |
2011

Abstrakt

Proměny vztahu společnosti k historické památce bývají dynamické, stejně jako k paměti, kterou daná památka uchovává. Výrazné diskontinuity, jako jsou změny politických režimů, společenských systémů či odsuny celých etnik, se projevují i ve změnách chápání a pojímání paměťotvorných míst a objektů.

Na území České republiky – jakožto součásti středoevropského prostoru, který je k podobným revolučním změnám náchylný – se nachází velké množství míst paměti, která jsou již „vyhaslá“, nebo jejichž náplň vzpomínání prodělala doslova „veletoče“, a to v mnoha případech i vícekrát. Do první skupiny památek lze zařadit soubor válečných pomníků v Podkrušnohoří, které upomínají na rok 1813 a na boje, které se zde, zejména v okolí Chlumce a Přestanova odehrály.

Jejich složitý vývoj souvisí už s faktem, že se zdejší bitvy účastnila vojska francouzská, ruská, rakouská i pruská. Ovšem jejich umístění v lokalitě, obývané v drtivé většině německým etnikem, se na památkách podepsalo.

Mnohavrstevnost a pietně-vojenský charakter se v průběhu let měnil, až v předvečer 1. světové války zdeformoval do tvarů xenofobního německého nacionalismu a militarismu. V takové podobě ovšem nemohl přežít rok 1918 a s jistou renesancí v letech 1939-45 zanikl.

Dnes se k pomníkům pomalu vracejí skupiny nadšenců, které je reflektují pouze pro jejich původní pietní význam. Stará nacionální německá paměť zcela zmizela s odsunem etnika z oblasti a již se nikdy ve své nejmarkantnější podobě nevrátí.