Charles Explorer logo
🇨🇿

Střevní mikrobiota a kolorektální karcinom

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové |
2013

Abstrakt

Kolorektální karcinom představuje v současné době obrovský celosvětový problém s dopady medicínskými, individuálně lidskými i ekonomickými. Česká republika v posledních desetiletích patří k zemím s nejvyšší incidencí tohoto maligního onemocnění. Etiopatogeneze kolorektálního karcinomu je multifaktoriální, tlustostřevní mikrobiota však hrají roli klíčovou.

Lidské tlusté střevo obsahuje přes 800 druhů bakterií, z nichž dokážeme vykultivovat pouze kolem 20 %. Doposud nebyl identifikován vzorec mikroorganismů, který by se vyskytoval u pacientů s kolorektálním karcinomem, avšak některé jednotlivé bakterie jsou s tímto onemocněním spojovány.

Vliv tlustostřevních bakterií na hostitele může být přínosný/protektivní nebo nepřínosný/škodlivý. Na poli kolorektálního karcinomu patří mezi protektivní působení bakterií vazba potenciálních mutagenů a produkce mastných kyselin s krátkým řetězcem (přičemž butyrát je hlavním antineoplasticky působícím prvkem).

Naopak pro hostitele škodlivou je produkce bakteriálních toxinů, aktivace prokarcinogenů, syntéza karcinogenních a genotoxických látek a aktivace enzymatických systémů bakterií (např. betaglukuronidasy). Pro výsledný vliv bakterií tlustého střeva na hostitele hraje zcela zásadní roli typ dietního substrátu, který bude bakteriím dodán a kvalitativní i kvantitativní zastoupení jednotlivých druhů bakterií.