Charles Explorer logo
🇨🇿

Lékové poškození jater. Jsou léky vždy příčinou?

Publikace na Lékařská fakulta v Plzni |
2013

Abstrakt

SOUHRN: Lékové postižení jater (drug induced liver injury – DILI) je častným nežádoucím účinkem léčiv. Klinicky může tento stav však imitovat jakýkoliv typ jaterního onemocnění a neexistuje žádný specifický test (včetně histologického vyšetření jaterní tkáně), který by umožňoval přesnou diagnostiku.

Diagnóza DILI je tedy v době narůstajícího množství používaných léků včetně jejich polypragmazie velmi obtížná. S přihlédnutím k širokému využití léků a rozšiřujícímu se spektru potenciálně hepatotoxických léků je zřejmá tendence známky jaterního poškození, které nemá jiné zjevné vysvětlení, přisoudit lékové toxicitě.

Tato potenciálně zjednodušující diagnostika však ohrožuje pacienta opomenutím jiné (v době hospitalizace skryté či méně časté) příčiny onemocnění jater a současně nesprávným označením konkrétního léku za příčinu onemocnění a tím jeho vyloučením z dalšího použití (což může býti problematické u různých diagnóz s omezenou možností náhrady konkrétního léku). Tato problematika má proto velký klinický význam a zdůrazňuje nutnost co nejpřesnější diagnózy jaterního onemocnění v době hospitalizace či během následujícího ambulantního sledování. Řadu testů je nutné během sledování opakovat, či znovu analyzovat anamnézu lékovou či anamnézu potravinových doplňků.

Ve svém sdělení popisuji složitost přesné diagnozy DILI a vlastní zkušenosti s méně častými diagnózami elevace jaterních testů, které byly původně označeny za DILI.