Učebnice práva EU klade velký důraz na propojení teoretických poznatků se zkušenostmi z praktického fungování unijního právního řádu v našich podmínkách. Její vnitřní struktura byla zvolena tak, aby co nejjednodušším způsobem přiblížila poměrně složitý labyrint práva Evropské unie studentům, kteří jsou z učebnic řady oborů platného vnitrostátního práva zvyklí na „klasické“ členění na část obecnou a zvláštní, případně na část hmotněprávní a procesní.
Koncepce obecné části práva Evropské unie obsahuje též výklad o vztahu práva EU k právu vnitrostátnímu a mezinárodnímu, jakož i výklad o pramenech a systému unijního práva. Jedním ze základních stavebn ích kamenů práva Evropské unie je právo institucionální, které tedy zaujímá v této učebnici klíčovou pasáž v obecné části.
Hmotněprávní materie unijního práva je ve zvláštní části učebnice rozdělena na okruh právních vztahů založených na ekonomickém prvku (vnitřní trh, hospodářská soutěž a hospodářská a měnová unie) a na okruh právních vztahů založených na prvku občanském (občanství Evropské unie, oblast základních práv a svobod, prostor svobody, bezpečnosti a práva). Procesní část přináší výklad nejen o soudní soustavě Unie, ale hlavně o soudní ochraně prostřednictvím vnitrostátních a unijních soudů, jakož i o průběhu řízení před unijními soudy.