Byl studován vliv vybraných plastifikátorů (triethylcitrát, ethylpyruvát, methylsalicylát, ethylsalicylát, triacetin, tributyrin) na termální a tokové vlastnosti oligoesteru kyseliny D,L-mléčné a kyseliny glykolové, větveného mannitolem. Plastifikace oligoesteru byla provedena jeho tavením při 80 st.
C a homogenizací s plastifikátorem v koncentraci 20 %. V této koncentraci jsou testované plastifikátory s oligoesterem mísitelné a nebyla pozorována tendence k fázové separaci. Účinnost plastifikátorů byla hodnocena snížením teploty skeln ého přechodu (Tg) v porovnání s neplastifikovaným oligoesterem.
Všechny testované plastifikátory v koncentraci 20 % jsou účinnými plastifikátory větveného oligoesteru. Plastifikací větveného oligoesteru došlo ke snížení dynamické viskozity systémů, což je nezbytné z důvodu zpracování oligoesteru a jeho využití jako nosiče léčiv v terapeutických systémech aplikovaných injekčně, nebo topicky ve formě spreje na pokožku nebo sliznici.
Z testovaných plastifikátorů se z hlediska snížení dnamické viskozity a multifunkčním charakterem jako nejúčinnější plastifikátor oligoesteru kyseliny mléčné a kyseliny glykolové, větveného mannitolem, jeví ethylpyruvát.