Charles Explorer logo
🇨🇿

Hodnocení role farmaceuta při managementu drug-related problems - zkušenosti z revize zdravotnické dokumentace

Publikace na Farmaceutická fakulta v Hradci Králové |
2013

Abstrakt

Výskyt drug-related problems (lékových problémů; DRPs) je úzce spjat s poklesem kvality poskytované zdravotní péče a vzrůstem na ni vynaložených finančních nákladů. Cílem práce bylo analyzovat úlohu farmaceuta při identifikaci DRPs formou revize zdravotnické dokumentace.

Dvoučlenné týmy farmaceutů provedly v listopadu 2011 pilotní revizi zdravotnické dokumentace náhodně vybraných pacientů hospitalizovaných v rehabilitačním ústavu v České republice. Pomocí formulářů byly sbírány tyto údaje: identifikační číslo chorobopisu, charakteristika pacienta (věk, pohlaví, diagnózy nebo onemocnění z anamnézy a medikace užívaná v den sběru včetně síly a dávkování) a popis DRPs.

Všechny DRPs byly tříděny dle modifikované Pharmaceutical care network Europe klasifikace V5.01. Data byla popsána frekvenční analýzou.

Revidováno bylo 70 chorobopisů (42 mužů, medián věku 59 let) a identifikováno 141 potenciálních DRPs. Téměř 80 % pacientů mělo alespoň jeden DRP.

Nejvíce DRPs bylo klasifikováno jako "Problém s výběrem léčiva" (47,5 %), z toho se téměř polovina případů týkala nepředepsání léčiva s jasnou indikací, a "Problém s dávkováním" (34,0 %), kde více jak polovina případů souvisela s podáním příliš nízké dávky léčiva. Nalezeno bylo dále 10,6 % lékových interakcí. Šetření poukázalo na to, že revize zdravotnické dokumentace je nástrojem, pomocí něhož je farmaceut schopen identifikovat a hodnotit relevantní DRPs.

Farmaceut by měl hrát klíčovou roli při zavádění postupů směřujících k bezpečné farmakoterapii.