Pro pacienty léčené renální dialýzou je typická snížená pohybová aktivita, která je důsledkem jejich zdravotního stavu. Vzhledem ke snížené pohybové aktivitě se zde vyskytují problémy, které jsou spojeny se zhoršením funkcí pohybového systému.
Pro úspěšnost léčby těchto pacientů je v rámci vyšetření nezbytné provést kineziologický rozbor pohybového systému. Odchylky ve funkčním stavu pohybového systému byly vyšetřeny u skupiny 25 dialyzovaných pacientů (průměrný věk 63,0 ± 14,3 let) a u skupiny 18 pacientů nedialyzovaných (průměrný věk 47,8 ± 12,9 let).
Obě skupiny byly smíšené. U obou skupin byl proveden kineziologický rozbor (vyšetření kloubní pohyblivosti, funkční pohyblivosti páteře, pohybových stereotypů, svalové síly, atd.).
Jako doplňkové vyšetření byl použit dotazník, který byl zaměřen na zjištění pohybové, sportovní a pracovní aktivity dialyzovaných před a během dialyzační léčby a jehož cílem bylo zjistit možný negativní vliv chronického selhání ledvin (CHSL) a jeho komplikací na pacientovu pohybovou aktivitu. Ve vetšině případů byl zjištěn horší stav pohybového systému experimentální skupiny ve srovnání se skupinou kontrolní.
Pomocí dotazníku byla zjištěna snížená pohybová aktivita pacientů po nástupu do pravidelného dialyzačního léčení. Závěrem můžeme konstatovat, že jednou z pravděpodobných příčin horšího stavu pohybového systému dialyzovaných je snížená pohybová aktivita - hypokinéza.
Podle literatury lze pomocí pravidelné pohybové aktivity zlepšit celkový stav dialyzovaných pacientů. U těchto jedinců je především důležité, aby žili na úrovni zdravých jedinců, nebo se jim co nejvíce přiblížili.