Charles Explorer logo
🇨🇿

IDENTIFIKACE ZDROJŮ JEMNÉ (PM0,15 – 1,15) A HRUBÉ (PM1,15 – 10) FRAKCE ATMOSFÉRICKÉHO AEROSOLU V MĚSTSKÉM OBVODU OSTRAVA-RADVANICE A BARTOVICE V ZIMĚ 2012

Publikace na Přírodovědecká fakulta |
2013

Abstrakt

Pomocí receptorového modelu metodou Positive Matrix Factorization (PMF) byl proveden odhad zdrojů jemné (PM0,15 – 1,15) a hrubé (PM1,15 – 10) frakce atmosférického aerosolu v městském obvodu Ostrava- Radvanice a Bartovice pro zimu 2012. Metodou PMF byla analyzována matice hodinových koncentrací 28 prvků, hmotností obou velikostních frakcí aerosolu a koncentrací organického a elementárního uhlíku (OC/EC) pro PM0,15 – 1,15.

Odběrová kampaň probíhala v období od 26. ledna do 21. února 2012 s využitím izotermické mobilní stanice. Reprezentativnost dat měřených ve stanici pro daný městský obvod byla potvrzena paralelně probíhajícími síťovými měřeními PM2,5 monitory DustTrak, kdy mezi jednotlivými monitory nebyly zjištěny statisticky významné rozdíly.

Pomocí PMF bylo získáno pět faktorů pro jemnou a čtyři faktory pro hrubou aerosolovou frakci. Jmenovitě: jemná aerosolová frakce – spalování fosilních paliv, spalování biomasy, doprava (emise výfukových plynů automobilů a abraze), produkce oceli a sádrovec; pro hrubou aerosolovou frakci – doprava (re-suspenze silničního prachu a abraze), průmysl, spalování fosilních paliv a produkce oceli.

Metoda conditional probability function (CPF) byla následně použita k identifikaci lokálních zdrojů znečištění a metoda zpětných trajektorií HYSPLIT k identifikaci dálkového transportu.