V roce 2012 vyšla česká i evropská doporučení pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání. Hlavní rozdíl je především v tom, že evropská doporučení zahrnují akutní i chronické srdeční selhání, zatímco naše národní pouze chronické srdeční selhání.
Rozdíl je již v definici srdečního selhání, evropská doporučen í nemají v diagnostických kritériích natriuretické peptidy a nemají v případě sporné diagnózy jako pomocné kritérium odpověď na léčbu. Zajímavé je jiné dělení známek a symptomů srdečního selhání v obou doporučeních, celkově se však neliší.
V diagnostice srdečního selhání jsou částečné rozdíly v normách pro echokardiografické parametry, především pro parametry diastolické dysfunkce. Zcela nové jsou normy natriuretických peptidů pro chronické srdeční selhání v evropských doporučeních, a to pro neakutně přicházející pacienty je hraniční hodnota NT-proBNP < 125 pg/ml a 35 pg/ml pro BNP.
V léčbě srdečního selhání jsou stejné lékové skupiny. U inhibitorů ACE není v evropských doporučeních uveden perindopril a ramipril má cílovou dávku dvakrát denně 5 mg, zatímco v českých jednou denně 10 mg.
Losartan má v českých doporučeních cílovou dávku 100 mg, zatímco v evropských doporučeních 150 mg jednou denně. Mezi doporučenými diuretiky je v evropských guidelines triamteren a amilorid, které nejsou uvedeny v českých.