Klidová srdeční frekvence (SF) je u nemocných s chronickým srdečním selháním významným rizikovým faktorem kardiovaskulární mortality a morbidity. Farmakologické zpomalení SF u těchto nemocných významně zlepšuje jejich prognózu.
K dispozici je několik léčiv k farmakologickému zpomalení SF, jejich místo v léčbě chronického srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí definují současná quidelines. Digoxin je určen především ke kontrole komorové frekvence u nemocných se srdečním selháním a tachyfibrilací síní, většinou v kombinaci s betablokátory, pokud nestačí monoterapie betablokátorem. Úloha digoxinu při srdečním selhání a sinusovém rytmu je velmi sporná.
Betablokátory jsou dnes spolu s inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) u chronického srdečního selhání léky první volby. Snižují významně mortalitu i morbiditu.
Jejich příznivý účinek je podmíněn především zpomalením SF. U části nemocných zůstává SF i při léčbě betablokátorem vyšší než 70/min.
U těchto nemocných lze využít nový bradykardující lék ivabradin, buď v kombinaci s betablokátorem nebo při jeho kontraindikaci. Dodatečné zpomalení SF dále zlepšuje prognózu nemocného.