Charles Explorer logo
🇨🇿

Vitamin D v praktické medicíně

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2013

Abstrakt

V současnosti je deficitem vitaminu D v Evropě a v USA ohroženo 30–50 % populace. V poslední době zažívá vitamin D neobyčejnou citační explozi.

Je to jednak tím, že si uvědomujeme jeho důležitost pro zdraví, a jednak proto, že věda objevuje další nové aktivity tohoto důležitého vitaminu a jeho metabolitů, jež mají již řadu vlastností hormonů. Dobrým ukazatelem stavu vitaminu D v organizmu je koncentrace kalcidiolu v plazmě, jež reflektuje vitamin D z potravy z expozice kůže sluncemi a konverzi vitaminu D z tukových zásob v játrech.

Nízká hladina kalcidiolu je spojována s nízkou hladinou kalcitriolu a nižší absorpcí kalcia střevem působící hypokalcemii a sekundární zvýšení sekrece parathormonu. Pokles koncentrace vitaminu D pod 30 nmol/l (12 ng/ml) vede k poklesu svalové síly.

Vitamin D snižuje u starých osob riziko pádu o více než 20 %. V naší starší populaci je kritický nedostatek vitaminu D hodnocen pomoci hladiny kalcidiolu a je to jedna z příčin senilní osteoporózy.

Doporučená denní dávka vitaminu D 800 IU jednotek denně je již schopna zlepšit hladinu kalcidiolu a snížení hladiny sérového PTH a zvýšení svalové síly. Mnohé buňky vedle ledvinných buněk vlastní enzym 1 α hydroxylázu a tím dovolují lokální metabolizmus cirkulujícího kalcidiolu.

Mnohé z těchto buněk mají rovněž vitamin D receptor, který je zodpovědný za biologickou funkci aktivního hormonu – jde o parakrinní roli vitaminu D. Mimo ledviny slouží jako signální molekula mezi buňkami a tím kontroluje kolem 200 genů účastnících se buněčné diferenciace, replikace a imunity.

Proto se setkáváme s vitaminem D u onemocnění způsobených poruchou imunity, glukózového metabolizmu kardiovaskulárního aparátu a konečně i invazivity nádorových onemocnění.