Cílem této diplomové práce je představení a objasnění doktríny Ultra Vires, jak byla aplikována v právu obchodních společností Spojeného království od poloviny 19. století do roku 2009, a zhodnocení aktuálního právního stavu v této oblasti po jejím zrušení. Doktrína Ultra Vires je soubor pravidel, který určuje rozsah způsobilosti obchodních společností.
Právní způsobilost obchodních společností byla za její aplikace ve Spojeném království omezena. Rozsah tohoto omezení byl závislý na formulaci předmětu podnikání společnosti stanovený ve společenské smlouvě společnosti.
Obchodní společnost tak mohla činit pouze právní úkony, které sloužily k naplnění jejího účelu vyjádřeného právě pomocí předmětu podnikání. Ostatní právní úkony byly na základě nedostatku právní způsobilosti společnosti neplatné.
Vzhledem k tomu, že v českém právním řádu je právní způsobilost obchodních společností neomezena a této odlišně zvolené úpravě není věnován žádný odborný text v českém jazyce, pokouší se tato práce takový text poskytnout. Práce je rozdělena do šesti kapitol, a to: Úvod; Úvod do doktríny Ultra Vires; Vznik doktríny Ultra Vires; Vývoj doktríny Ultra Vires; Zánik doktríny Ultra Vires a Závěr. Úvod je věnován základnímu objasnění pojmu doktríny Ultra Vires, vytyčení základních otázek práce a představení základní struktury práce.
Druhá kapitola se zabývá základními složkami doktríny Ultra Vires a její systemizací, dále je věnována stručnému historickému exkurzu do práva obchodních společností v době vzniku doktríny Ultra Vires. Následující kapitola popisuje soudní rozsudky z druhé poloviny 19. století, které daly samotné doktríně vzniknout a reakci zakladatelů obchodních společností na tento nový institut.
Kapitola Vývoj doktríny Ultra Vires se zaobírá postupným ústupem doktríny, jak byla v 2. polovině 19. století definována a její opuštění na přelomu tisíciletí popisuje kapitola Zánik doktríny Ultra Vires. Závěrečná kapitola shrnuje získané poznatky a odpovídá na otázky z Úvodu.