Tentní typ bolesti hlavy je nejčastějším typem bolesti hlavy. Práce se zabývá dosu známými mechanismy, které se uplatňují v patofyzilologii tohoto typu bolesti hlavy.
Vyšetření palpační citlivosti (myofascial tenderness) a prahů bolesti svědčí pro čeast periferních mechanismů u malo částé epizodické formy, u časté epizodické a chronické formy se kromě periferních mechanismů upůlatňují i centrální mechanismy. Podstatou perifeních mechanism ů může být dysfunkce nervosvalové ploténky v myofasciálních spouštěcích bodech se zvýšeným uvolňováním acetylcholinu, lokální svalovou kontrakcí, lokální ischemií a energetickou krizí s nedostatkem adenosintrifosfátu.
Lokální ischemie pak uvolňuje látky, které se uplatňují při bolesti a zánětu. Podstatou centrálních mechanismů může být centrální senzitizace na úrovni zadního rohu mišního horní krní a míchy a trigeminového jádra, případně i ve vyšších centrech dráhy bolesti.
Je zminěna úůoha stresu a oxidu dusnatého v patofyziologii chronické formy. V druhé části je popsána léčba akutních záchvatů a léčba profylaktická u částé epizodické a chronické formy.