Charles Explorer logo
🇨🇿

Vědecké informace v e-výuce zaměřené na informační zabezpečení v medicíně

Publikace na 1. lékařská fakulta, Filozofická fakulta |
2011

Abstrakt

Rozvoj vědy vyžaduje neustálé sledování a studium vědecké literatury. Práce na jakémkoliv vědeckém, výzkumném, pedagogickém či jiném projektu se neobejde bez shromažďování všech dosavadních poznatků a důsledného studia informačních pramenů.

Vědecké informace jsou předpokladem, prostředníkem i finálním výsledkem vědecko-výzkumné, pedagogické i léčebně preventivní činnosti lékařů. V současnosti se hovoří o tzv. explozi vědeckého poznání a vědeckotechnických informací.

Základním posláním akreditovaných předmětů "Propedeutika vědecké práce" a "Základy vědecké práce" (vyvinutých z předmětu "Knihovnictví"), vyučovaných na 1. LF UK, je připravit studenty denního i kombinovaného studia pro práci s každodenními odbornými informacemi.

Cílem je zorientovat se v záplavě informací, dokázat poradit si při hledání a výběru odborné literatury, získat relevantní informace a zpracovat je dle studijních potřeb. Díky dvacetiletým zkušenostem s výukou na 1.

LF UK se ÚVI snaží obohatit základní poznatky o nové metody v e-výuce. To vše se promítá do obsahu přednášek, které se svým zaměřením interaktivně zpřístupňují nejen studentům lékařských a nelékařských oborů, nýbrž i široké odborné veřejnosti (přednášejícím na 1.

LF UK a lékařům Všeobecné fakultní nemocnice. Důležité je srozumitelně vysvětlit odborná témata z informační oblasti neinformačním oborům. ÚVI úzce spolupracuje s Ústavem informačních studií a knihovnictví - formou participace na výuce pro lékařské i nelékařské obory (témata Evidence Based Medicine, projektování informačních systémů) či v rámci studijních programů ERASMUS (přiblížení činnosti knihovny 1.

LF UK zahraničním studentům). Dále organizuje a podílí se na odborných seminářích spolu s Národní lékařskou knihovnou, Akademií věd a dalšími informačními institucemi.