Ve stati shrnujeme dílčí výsledky pilotní kvantitativní analýzy procesu deinstitucionalizace ve vybraných zařízeních sociálních služeb zapojených do programu podpory transformace sociálních služeb v průběhu let 2010, 2011 a 2012. Zabýváme se východisky procesu deinstitucionalizace, metodickým postupem analýzy a zaměřujeme se na její výsledky.
Indikátory analýzy byly stanoveny se záměrem mapovat vývoj procesu deinstitucionalizace založeném na klí čových konceptech: transformace pobytových sociálních služeb v jiné druhy sociálních služeb poskytovaných v přirozeném prostředí, podpora sociálního začleňování a podpora procesu humanizace sociálních služeb. Výsledky analýzy naznačují stále patrnější trend poskytovatelů rozšiřovat nabídku služeb, který má bezesporu vliv na zvyšování kvality života jednotlivých uživatelů a jehož prostřednictvím se mohou více zapojovat do aktivit běžného života.
Indikátor vzdělávání poukázal na rostoucí podporu poskytovatelů pobytových služeb při vzdělávání uživatelů a to jak v úrovni základního vzdělávání, tak i v rovině sekundárního vzdělávání, přičemž základní vzdělávání probíhá stále uvnitř ústavu. U služeb obecně nacházíme mírně rostoucí tendence zaměstnávání uživatelů mimo zařízení.
Co se týče kvality bydlení z hlediska například poměru počtu uživatelů na sociální zařízení, nelze zjištěný stav považovat za uspokojivý.