Ordovické vulkanické horniny vystupující v dočasném odkryvu stavby metra linky A pod Červeným vrchem v Praze-Vokovicích jsou projevem subaerického alkalického vulkanismu, jehož produkty zahrnují bazaltovou lávu a uloženiny bazaltových strusek. Produkce bazaltových pyroklastik s útržky vezikulované strusky je charakteristická pro strombolské erupce, vytvářející z napadaného materiálu struskové kužele.
Jednoznačně jsou doloženy uloženiny napad ávek a strusky s podílem úlomků sedimentárních hornin, které mohou představovat uloženiny pyroklastických nebo gravitačních proudů. Přestože struskové kužely obvykle nevytvářejí dostatečnou topografii pro vznik pyroklastických proudů, při silnějších strombolských erupcích se mohou vytvářet dostatečně vysoké pyroklastické sloupce, jejichž kolaps vede ke vzniku struskových pyroklastických proudů.
Složení magmatu odpovídá vnitrodeskovým alkalickým bazaltům oceánských ostrovů (OIB) s variabilní proporcí příměsi derivované z magmatického oblouku. Nejde tedy o vulkanismus vápenato-alkalického charakteru a je možné, že vulkanické produkty Červeného vrchu nepředstavují sv. prodloužení komárovského vulkanického komplexu, kde během arenigu vystupovala magmata andezit-bazaltového složení.
Nejpravděpodobnějším geotektonickým prostředím pro tento vulkanismus, vzhledem k dobře dokumentované existenci kadomského basementu pražské pánve, se jeví ztenčená frakturovaná kontinentální kůra.