Euro Heart Survey u chlopenních vad odhalila velký podíl pacientů s těžkými symptomatickými chlopenními vadami, které nebyly indikovány k intervenci [1,2]. Důvodem byl převážně vyšší věk a dysfunkce levé komory.
Nová evropská doporučení jasně specifikují možnost chirurgické intervence u vysoce rizikových pacientů v expertních centrech. Na druhé straně se objevuje trend k časným chirurgickým výkonům u asymptomatických pacientů s těžkou chlopenní vadou.
Je-li chlopenní vada operována dříve, než dojde k dilataci a dysfunkci levé komory, má nižší časnou mortalitu a zlepšené dlouhodobé přežívání po operaci. K rychlému rozvoji záchovných operací chlopní došlo díky možnosti echokardiografického neinvazivního detailního zhodnocení morfologie chlopenní vady a posouzení hemodynamických následků.
Možnost odstranění chlopenní vady bez nutnosti trvalé antikoagulační léčby a nízká chirurgická mortalita u asymptomatických pacientů s dobrou funkcí levé komory dále podpořily včasnější indikace operací chlopenních vad.