Charles Explorer logo
🇨🇿

Karcinom prsu u mladých žen - závažný medicínský problém

Publikace na 1. lékařská fakulta, Lékařská fakulta v Plzni |
2014

Abstrakt

Karcinom prsu je chronické onemocnění s dlouhodobým mnohaletým průběhem. Nejnovější epidemiologická data Národního onkologického registru (NOR) potvrzují fakt, že karcinom prsu je v České republice nejčastějším zhoubným onemocněním žen a jeho incidence trvale výrazně roste.(1) Poslední data z NOR jsou z roku 2010, kdy bylo hlášeno 6 498 nových nádorů prsu u žen.

Průměrný věk pacientek s karcinomem prsu v době diagnózy je 62,8 let; více než 80 % pacientek onemocní v 5.-7. deceniu. Na řadě onkologických pracovišť je pozorován spolu se zvyšujícím se počtem nemocných s karcinomem prsu i četnější záchyt onemocnění ve skupině mladých žen (ve věku 35 let a méně).

Zdali se incidence zhoubných nádorů prsu v populaci mladých žen v ČR skutečně zvyšuje, nebylo dosud doloženo s jistotou.(1) Incidence karcinomu prsu u mladých žen je sice relativně nízká, podle statistik reprezentuje méně než 2 % nemocných, ale důsledky této nemoci jsou v této věkové kategorii významné. Průběh onemocnění je podstatně rychlejší a závažnější než u starších žen.(2) Uvádí se, že až 65 % pacientek má axilární metastázu v době diagnózy.

Také je vyšší podíl pacientek s primo-diagnózou v pozdějších stadiích (III a IV) než u žen starších. Zaznamenány jsou též častější recidivy po konzervativní terapii.

Zčásti může nepříznivá prognóza jít na vrub pozdního odhalení karcinomu, kdy se karcinom u mladých žen nepředpokládá, ale obecně nejsou důvody této věkové závislosti přesně ve všech aspektech vysvětlené a vycházejí zcela zřejmě z biologické povahy nádorů.