Východisko: Přestože je prokázané, že pro pacienty s chronickým selháním ledvin má přiměřený pohybový režim životně důležitý význam, setkáváme se i dnes s doporučením klidového režimu. Cíl: Cílem práce bylo zjistit, má-li chůze s holemi použití při rozvoji aerobní zdatnosti u skupiny pacientů s nefrologickým onemocněním.
Soubor: Celou studii dokončilo celkem 5 probandů (4 po transplantaci ledviny a 1 dialyzovaný pacient). Metody: Aerobní zdatnost byla určena pomocí spotřeby kyslíku a srdeční frekvence při modifikovaném Balkeho chodeckém testu.
Pacienti absolvovali 20 lekcí chůze s holemi po dobu 60 minut. Výsledky a závěry: Zlepšující se tendence byly pozorovány u kardiorespiračních parametrů, hlavně u spotřeby kyslíku a srdeční frekvence a u dosaženého maximálního sklonu běžeckého ergometru při chodeckém testu.
Tyto výsledky jsme zaznamenali u čtyř probandů z pěti. Intenzita chůze s holemi musí být dána podle individuálních hodnot srdeční frekvence, která povede ke zvýšení aerobní zdatnosti jedinců.