Význam screeningu v gastroenterologii se mění s ohledem na technologický vývoj metodik v laboratorní diagnostice. Screening kolorektálního karcinomu, který je druhou nejčastější malignitou v Evropě je nyní umožněn kvantitativní imunochemickou analýzou hemoglobinu ve stolici (FIT) s přesností téměř 95%.
Celiakie ovlivňuje téměř 1% populace, ale zůstává velmi často nediagnostikována. Doporučenou metodou pro cílený screening je nyní kombinace protilátek IgA tTGA a IgG DGP.
Diskutována je nyní otázka screeningu atrofické gastritídy při infekci Helicobacter pylori s rizikem rozvoje karcinomu žaludku. Specifickými markery stavu žaludeční sliznice jsou především pepsinogeny I a II, resp. jejich vzájemný poměr.
Detekce stabilního izotopu uhlíku 13C v dechovém testu 13C-UBT se značenou močovinou je při spolehlivosti nad 95% považována za zlatý standard v diagnostice infekce Helicobacterem pylori. Stanovení calprotectinu ve stolici je dalším screeningovým testem, který je nyní zvažován pro specifický screening v indikaci kolonoskopií při podezření na IBD, především u dětských pacientů.
Technologický rozvoj laboratorní techniky umožňuje již nyní stanovení několika analytů, markerů ve stolici na automatických analyzátorech, např. kombinace hemoglobinu, haptoglobinu, transferrrinu, calprotectinu nebo Helicobacter pylori specifického antigenu. Vzorek stolice z pohledu primárního vzorku pro analyzátory je pro screening v gastroenterologii ideální, neinvazivní variantou.