Příspěvek z hlavních determinant rozhodování, tj. pravděpodobností a hodnot, ponechává stranou pravděpodobnosti a věnuje se hodnotám, které jsou ustavujícími složkami rozhodování. Tyto jsou sledovány v kontextu psychického řízení činnosti a chování s důrazem na řídicí činnosti aktérů hospodářského dění.
Proto jsou zkoumány klíčové hodnoty tržního ekonomického systému. Člení se do tří segmentů, prvního - základních hodnot demokracie: svobody a spravedlnosti, druhého - hodnotového základu trhu: odpovědnosti a důvěry, a třetího - hodnot spjatých s ekonomickým rozvojem a růstem - pokroku, prosperity a racionality. Zde jsou hodnoty jako determinanty rozhodování sledovány v kontextu dvou způsobů koordinace ekonomických aktivit a transakcí.
Jednak systému trhů a cen, kde klíčovým je princip vzájemné výhodnosti, a jednak systém nadřízenosti a podřízenosti, kde základním principem je příkaz. Analýza sleduje některé soudobé odchylky od optimální koordinace (koroze hodnot) a směřuje k výhledové ekonomii důvěry u nás, která nutně integrálně zahrnuje uplatnění i etických hodnot jako plnohodnotných determinant rozhodování, což přináší dividendu z důvěry jako úsporu a minimalizuje daň z nedůvěry jako dodatečný náklad.