Charles Explorer logo
🇨🇿

Antropologie, národ, rasa: Aleš Hrdlička na cestě od medicíny k pozitivní vědě a zpět

Publikace na Fakulta humanitních studií |
2013

Abstrakt

Dr. Aleš Hrdlička (1869-1943) je považován za jednoho z otců zakladatelů antropologie v USA, především pak antropologie fyzické.

Zčásti z politicko-ideologických, zčásti historických důvodů, souvisejících s poměrně značnou diskreditací antropologie jako přírodní vědy jejím poměrně rozsáhlým angažmá v „řešení rasově politických otázek“ Třetí říše od poloviny 20. století ustoupila v USA a postupně i jinde na Západě tato disciplína ze svého postavení a byla na mnoha místech zastíněna antropologií kulturní, za jejíhož zakladatele je považován dlouholetý Hrdličkův vědecký rival Franz Boas (1858-1942). Aleš Hrdlička tak zůstává ve Spojených státech do značné míry pozapomenut a stranou zájmu, pokud necháme stranou Hrdličkovu kritiku ze strany lidsko-právních aktivistů a nativních Američanů, kterými bývá kritizován za své metody získávání osteologického materiálu.

Tento aspekt jeho činnosti v zásadě zcela zastínil roli, jakou v USA, v Evropě a zvláště pak v českých zemích hrál při konsolidaci, propagaci a institucionalizaci antropologie jako vědy. Jde o jednoho z těch vědců, kteří pro rozvoj svého oboru vykonali mnohé, aby je nakonec jejich charakterové vlastnosti, z dnešního pohledu výstřední zájmy a teorie či pouhá neochota přizpůsobit se změnám, odsunuly mimo hlavní vědecký proud a na něž se vzpomíná spíš v rámci tradice.