Charles Explorer logo
🇨🇿

Pozitivní vliv konzumace česneku na hedonické hodnocení lidské tělesné vůně

Publikace

Abstrakt

Cíle: Česneku (Allium sativum) je již dlouhou dobu věnována zvláštní pozornost díky jeho příznivým vlivům na zdraví. Celá řada výzkumů ukazuje na jeho pozitivní roli např. v prevenci a léčbě rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, snižování hladiny cholesterolu, antivirovém a antibakteriálním působení a je známý jeho antioxidační efekt.

Výzkumy ukázaly, že konzumace česneku ovlivňuje pach z úst, chuť a vůni plodové vody a mateřského mléka a spekuluje se o jeho negativním vlivu na tělesnou vůni. Právě tento předpoklad jsme se rozhodli otestovat ve třech experimentech.

Výsledky: V prvním experimentu bylo hedonické hodnocení tělesné vůně sbírané v experimentálních podmínkách (s česnekem) v průměru pozitivnější než v kontrolních podmínkách (bez česneku), rozdíly však nebyly statisticky signifikantní. Výsledky druhého a třetího experimentu pak ukázaly, že tělesná vůně byla po konzumaci česneku hodnocena jako signifikantně příjemnější, atraktivnější a méně intenzivní než tělesná vůně získaná za kontrolních podmínek po konzumaci jídla bez česneku.

Závěr: Výsledky poněkud překvapivě naznačují, že konzumace česneku pozitivně ovlivňuje lidskou tělesnou vůni. Tento efekt by mohl být způsoben velmi dobře známými antioxidačními vlastnostmi česneku či jeho antibakteriálním působením, např. i proti gram-negativním a gram-pozitivním bakteriím včetně rodu Staphylococcus, které se podílí právě na produkci axilárního pachu.